Zapaliła się kontrolka check engine? Autopomoc Jaromir na ratunek
Zapaliła się kontrolka check engine? Autopomoc Jaromir na ratunek

Zapaliła się kontrolka check engine? Autopomoc Jaromir na ratunek

Zapaliła się kontrolka check engine? Autopomoc Jaromir na ratunek

Z pewnością każdemu kierowcy, prędzej czy później, przydarzyła się sytuacja, kiedy na desce rozdzielczej auta zapaliła się kontrolka check engine z symbolem silnika samochodowego. Zdarza się, że kontrolka zwiastuje jedynie drobne naprawy. Niekiedy jednak sygnał ten oznacza poważną usterkę i natychmiastowe przerwanie jazdy. Tym samym autopomoc staje się wtedy nieoceniona.

Zacznijmy od tego, że podstawowa zasada brzmi – nigdy nie ignorować kontrolki check engine. Każdy samochód wyprodukowany po 2001 roku posiada tzw. system samo-diagnozy, czyli układ, który z powodzeniem wykrywa wszelkie awarie samodzielnie; w szczególności te niebezpieczne dla kontynuowania jazdy samochodem. Niestety stosunkowo często zdarza się, że autopomoc to jedyna deska ratunku w przypadku zapalenia się kontrolki check engine na desce rozdzielczej samochodu.

Mimo pojawienia się kontroli na desce silnik pracuje normalnie

Tak, jak zostało to ujęte we wstępie, zapalenie się żółtej kontrolki check engine na desce rodzielczej samochodu nie musi oznaczać poważnej awarii. Zdarza się, że komputer sterujący silnikiem notuje nieprawidłowy sygnał lub wartości wykroczyły chwilowo poza parametry przewidziane przez producenta. Powodów może być wiele – np. wilgoć na stykach. Silnik pracuje normalnie i można kontynuować jazdę. Sytuacja wymaga jednak wizyty w warsztacie samochodowym w celu diagnozy problemu.

Kontrolka zapaliła się i silnik stracił na mocy? Wezwij autopomoc

Jeżeli kontrolka check engine zapaliła się, a dodatkowo podczas jazdy odczuwamy wyraźny spadek mocy silnika, może to świadczyć o poważnej usterce oraz konieczności przerwania jazdy samochodem. W takiej sytuacji nie ma mowy o kontynuowaniu jazdy i o zwlekaniu z wizytą w serwisie samochodowym.
Kiedy dojdzie do takiej sytuacji warto skorzystać z usług pomocy drogowej. Autopomoc Jaromir oferuje usługi typu holowanie, laweta oraz wiele innych na terenie Rzeszowa i okolic. Dlatego niezależnie od miejsca zdarzenia, możesz być pewien, że można na nas liczyć. Pamiętaj, że możemy odholować samochód bezpośrednio do warsztatu, co pozwoli usprawnić proces diagnozy i naprawy pojazdu.

Uwaga: Zdarza się, że w niektórych przypadkach błąd check engine da się wykasować, jednak to duże ryzyko i w przypadku pogorszenia sytuacji może dojść do poważnej awarii. Dlatego pomoc drogowa Jaromir odradza takich praktyk. A co dokładnie może oznaczać święcąca się kontrolka check engine? Opcji jest wiele. Kontrolka może oznaczać m. in. awarię sondy lambda, usterkę katalizatora lub systemu wtryskowego, a nawet zablokowanie zaworu recyrkulacji spalin EGR.