Awaria hamulców . Pomoc drogowa Rzeszów na ratunek!
Awaria hamulców podczas jazdy. Pomoc drogowa Rzeszów na ratunek

Awaria hamulców podczas jazdy. Pomoc drogowa Rzeszów na ratunek

Awaria hamulców podczas jazdy. Pomoc drogowa Rzeszów na ratunek

Poważna awaria układu hamulcowego to na szczęście rzadkie zjawisko. Niestety zdarza się, że podczas jazdy układ hamulcowy nagle przestaje działać. Powodów jest kilka, ale dzisiaj nie o tym. Czy można kontynuować jazdę w przypadku uszkodzenia hamulców? A może lepiej skorzystać z usługi holowania lub lawety pomocy drogowej? Sprawdźmy…

Typowe objawy awarii układu hamulcowego

Jeżeli po naciśnięciu na pedał hamulca nic czuć żadnego oporu, lub ewentualnie, gdy jest on dużo mniejszy niż dotychczas, można być pewnym, że doszło do poważnej awarii hamulców. Sytuacja taka zagraża nie tylko bezpieczeństwu kierowcy, ale także pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Uwaga: Gdy dojdzie do awarii układu hamulcowego podczas jazdy samochodem, należy natychmiast zatrzymać się a następnie wezwać pomoc drogową. By zatrzymać samochód podczas takiej awarii należy skorzystać z hamulca pomocniczego, wspomagając się także jednocześnie redukowaniem przełożeń – podpowiada Pomoc Drogowa Rzeszów.

Jak zatrzymać pojazd, gdy hamulce zawiodły?

Zaciągamy hamulec ręczny aż do momentu zablokowania kół. Następnie szybko wciskamy pedał sprzęgła i redukujemy bieg na niższy, ale bez dotykania pedału gazu. Następnie próbujemy jeszcze mocniej zaciągnąć hamulec, np. o dwa zęby. Następnie ponownie redukujemy bieg. Czynności te wykonujemy aż do momentu zatrzymania samochodu. Po skutecznym zatrzymaniu samochodu nie pozostaje nic innego jak zadzwonić pod numer alarmowy pomocy drogowej.

Holowanie, lub laweta to niestety jedyna opcja w przypadku uszkodzenia układu hamulcowego. Kontynuowanie jazdy takim samochodem jest bowiem niemożliwe i zagraża naszemu życiu. Z pomocy wsparcia drogowego możemy na szczęście skorzystać w dowolnej chwili – pomoc drogowa Jaromir pracuje 24 / h i obsługuje całe Podkarpacie oraz jego okolice.