Pomoc Drogowa na autostradzie - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Pomoc Drogowa na autostradzie

Pomoc Drogowa na autostradzie

Awaria samochodu na autostradzie- Pomoc Drogowa Jaromir radzi

Awaria samochodu na autostradzie zdarzyć się może każdemu. Nie ma tu znaczenia czy nasz samochód jest nowy, prosto z salonu, regularnie serwisowany, czy też wysłużony … Usterki zdarzają się wszystkim. Jako pomoc drogowa coś o tym wiemy… Jedne większe, jedne mniejsze, ale nawet  najmniejsza usterka, jeśli wystąpi w trakcie jazdy autostradą, jest poważnym problemem i stanowi nie lada zagrożenie, głównie ze względu na rozwijane tam prędkości. Najważniejszą rzeczą jest więc zachować spokój i postępować według ściśle określonych zasad, a więc radzimy:

Zjedź na pas awaryjny

Pas awaryjny to jedyne miejsce na autostradzie, gdzie można zatrzymać się w razie konieczności. Pamiętajmy jednak o tym, że nawet po zatrzymaniu samochodu na tym pasie musimy zachować szczególną ostrożność, gdyż nadal znajdujemy się w obszarze wzmożonego ruchu drogowego. Jeśli  autostrada nie ma na danym odcinku pasa awaryjnego, zatrzymać należy się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Oznacz miejsce zatrzymania

Widoczność na drodze jest podstawą bezpieczeństwa, dlatego po zatrzymaniu na pasie awaryjnym włącz światła awaryjne, by powiadomić innych kierowców o możliwym utrudnieniu w ruchu i dać im znać o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Załóż kamizelkę odblaskową. W naszym kraju nie jest to obowiązek, ale dzięki niej będziemy bardziej widoczni i dzięki temu bezpieczniejsi. Oznaczmy miejsce naszego przymusowego postoju trójkątem ostrzegawczym, ustawiając go w odległości minimum 100 m za pojazdem. Jeśli korzystasz z aplikacji typu Yanosik, zaznacz miejsce swojej awarii, pomoże to innym kierowcom korzystającym z tego typu aplikacji odpowiednio szybko zareagować na zagrożenie na drodze.

Zejdź z jezdni

Pamiętaj, żeby po opuszczeniu pojazdu (zawsze od strony pasażera) na autostradzie jak najszybciej udać się za barierki. Przebywanie w obszarze wzmożonego ruchu samochodów poruszających się ze znaczną prędkością jest bardzo niebezpieczne. Także podróżujący z Tobą pasażerowie powinni jak najszybciej opuścić pojazd i ubrani w kamizelki odblaskowe czekać za barierkami.

Poinformuj służby drogowe

Znajdź najbliższy telefon SOS (kierunek wskazują strzałki na słupkach drogowych) i zawiadom służby autostradowe o awarii. Jeśli dzwonisz z telefonu komórkowego, podaj swoje położenie korzystając z danych GPS lub odczytując z najbliższego słupka kilometr i hektometr autostrady. W ciągu kilkudziesięciu minut pojawi się obsługa autostrady i pachołkami zabezpieczy nasz samochód. Wtedy możemy spokojnie wrócić do samochodu i spróbować samodzielnie go naprawić lub wezwać pomoc drogową.

Wezwij pomoc drogową

Jeśli nie uda nam się samodzielnie uruchomić samochodu, czas zadzwonić po pomoc drogową. Możemy skorzystać z usług firm współpracujących ze służbami autostrady,  ale z reguły ceny za naprawy lub holowanie są wtedy znacznie wyższe.  Dlatego lepiej zawsze mieć zapisany numer telefonu sprawdzonej pomocy drogowej. Zapisz nasz numer i podróżuj spokojnie! Pomoc Drogowa Rzeszów 24/7  tel.791507999