Korytarz życia na drodze

Korytarz życia na drodze

Korytarz życia- Pomoc Drogowa Rzeszów radzi

Polskie drogi szczycą się niechlubną statystyką. Liczba wypadków z udziałem kierowców nie maleje. Szczyty wyjazdów i powrotów wciąż obfitują w korki i wypadki, częstokroć groźne, wymagające natychmiastowej interwencji służb ratowniczych. W razie wypadku, dla jego rannej ofiary, każda sekunda liczy się  To, czy karetka dotrze na czas, decyduje o czyimś zdrowiu a często i życiu. A tu korek… Takie sytuacje wymagają rozwiązań i dlatego powstała idea korytarza życia.

Korytarz życia – co to?

Najprostsza definicja: wolny przejazd dla pojazdów służb ratowniczych utworzony przez stojące w korku lub poruszające się samochody, umożliwiający szybkie dotarcie do miejsca wypadku w celu udzielenia natychmiastowej pomocy poszkodowanym.

Korytarz życia – po co?

Ilość wypadków na drogach jest zastraszająca i wciąż rosnąca. Liczba ofiar śmiertelnych wciąż rośnie. Ofiary wypadków drogowych wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy. Dlatego tak ważne jest by dotarła ona jak najszybciej. Temu służą korytarze życia. By karetka czy straż pożarna dotarły jak najszybciej.

Korytarz  życia- jak utworzyć?

Reguły tworzenia korytarza życia są proste. Zatrzymując się w korku, zjedźmy ku krawędzi jezdni, nawet jeśli nie słyszymy sygnału karetki. Gdy słyszymy nadjeżdżającą na sygnale karetkę lub straż pożarną, zjedźmy na krawędź drogi lub pobocze. Kierowcy jadący lewym pasem, zjeżdżają na lewo, kierowcy z prawego pasa zjeżdżają na prawo. Dzięki temu na środku jezdni tworzy się szeroki pas umożliwiający przejazd służbom ratunkowym i szybkie dotarcie do poszkodowanych. Na autostradach i drogach ekspresowych zasady tworzenia korytarza życia są takie same. W przypadku gdy występuje kilka pasów, kierowcy z lewego pasa zjeżdżają na pas rozdziału lub pas zieleni a kierowcy z pozostałych pasów- na prawo.

Jak to wygląda na naszych drogach

W naszej praktyce obserwujemy, iż kierowcy częstokroć nie stosują się do tych reguł. Nie są one prawnie usankcjonowane, chociaż aktualnie trwają prace nad wprowadzeniem przepisów dotyczących korytarzy życia. Na razie pozostaje tylko edukacja kierowców, by wiedza o zachowaniu na drodze w razie wypadku pomogła służbom ratunkowym dotrzeć na czas. I karanie cwaniaków, wykorzystujących korytarze życia do ominięcia korków, bo i takich sytuacji byliśmy świadkami. Bądźmy świadomymi uczestnikami ruchu i zachowujmy się na drodze odpowiedzialnie i traktujmy korytarze życia z wagą na jaką zasługują.