Korytarz życia na drodze - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Korytarz życia na drodze

Korytarz życia na drodze

Korytarz życia – Pomoc Drogowa Rzeszów

Korytarz życia zwany również jako korytarz ratunkowy umożliwia wolny przejazd pojazdom służb ratowniczych. Polega on na przesunięciu się ustawionych w korku samochodów w kierunku najbliższych krawędzi. Dzięki niemu umożliwiamy służbom ratowniczym sprawne i co najważniejsze szybkie dotarcie na miejsce zdarzenia drogowego, a tym samym prędką pomoc poszkodowanym osobom. W naszym kraju obowiązek tworzenia korytarza życia został uregulowany prawnie w kodeksie drogowym po raz pierwszy przez Ustawę z dnia 16 października 2019 roku.

Korytarz życia – po co?

Liczba wypadków z udziałem kierowców, jak łatwo zauważyć w ostatnich latach, wciąż szokuje. Szczyty wyjazdów i powrotów bardzo często obfitują w korki i wypadki, częstokroć groźne i wymagające natychmiastowej interwencji służb ratowniczych. W razie wypadku dla jego rannej ofiary liczy się, jak doskonale wiemy, każda sekunda. To, czy karetka dotrze na czas decyduje niejednokrotnie o ludzkim życiu. Niestety korek stanowi bardzo poważne utrudnienie. Stąd też powstała idea stworzenia wspomnianego korytarza życia.

Jak stworzyć korytarz ratunkowy?

Reguły tworzenia korytarza życia są proste. Zatrzymując się w korku, zjedźmy ku krawędzi jezdni, nawet jeśli nie słyszymy sygnału karetki. Gdy słyszymy nadjeżdżającą na sygnale karetkę lub straż pożarną, zjedźmy na krawędź drogi lub pobocze. Kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają na lewo, zaś kierowcy z prawego pasa zjeżdżają na prawo. Dzięki temu na środku jezdni tworzy się szeroki pas umożliwiający przejazd służbom ratunkowym i szybkie dotarcie do poszkodowanych. Na autostradach i drogach ekspresowych zasady tworzenia korytarza życia są takie same. W przypadku gdy występuje kilka pasów, kierowcy z lewego pasa zjeżdżają na pas rozdziału lub pas zieleni, a kierowcy z pozostałych pasów – na prawo.

Sytuacja na polskich drogach

W naszej praktyce obserwujemy, iż kierowcy nierzadko nie stosują się do tych reguł. A warto wiedzieć, iż są one już prawnie usankcjonowane, nie tylko w Czechach czy Niemczech, ale również w Polsce. Wciąż istotna pozostaje edukacja kierowców, by wiedza o zachowaniu na drodze w razie wypadku pomogła służbom ratunkowym dotrzeć na czas. I karanie cwaniaków, wykorzystujących korytarze życia do ominięcia korków, bo i takich sytuacji byliśmy świadkami. Bądźmy świadomymi uczestnikami ruchu i zachowujmy się na drodze odpowiedzialnie. Traktujmy korytarze życia z wagą, na jaką zasługują!