Nowe oznaczenia paliw - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Nowe oznaczenia paliw

Nowe oznaczenia paliw

Nowe oznaczenia paliw- Pomoc Drogowa Rzeszów radzi

Od 12 października 2018 r. na mocy dyrektywy UE, na stacjach paliwowych pojawią się nowe dodatkowe oznaczenia dostępnych paliw. Nowe oznaczenia paliw pojawią się nie tylko na stacjach benzynowych (na dystrybutorach i pistoletach). Także nowe samochody rejestrowane po 11 października 2018 r. będą miały nowe symbole (przy korkach, klapkach wlewu paliwa i instrukcjach).

Ujednolicenie oznaczeń paliw w UE ma (według urzędników) uprościć kierowcom dokonanie wyboru odpowiedniego paliwa, a także zmniejszyć ryzyko pomyłki przy tankowaniu na stacji. Wszyscy wiemy, czym kończy się wlanie benzyny do silnika diesla…Nasza firma Pomoc Drogowa Rzeszów notuje takie przypadki interwencji. Zdarza nam się holować do mechanika samochody, których właściciele pomyłkowo zatankowali nieodpowiedni rodzaj paliwa. Jeśli wlejemy olej napędowy do silnika benzynowego, ten po prostu nie odpali. Nawet jeśli się to uda, auto po przejechaniu krótkiego odcinka zgaśnie i konieczna będzie laweta. Natomiast omyłkowe zatankowanie benzyny do baku diesla ma gorsze następstwa. Samochód odpalimy, przejedziemy nim kilka kilometrów, dopóki silnik się nie rozsypie… Znów pomoc drogowa okaże się niezbędna.

Tankując na stacjach paliwowych w każdym z krajów unii Europejskiej, możemy od 12 października br. oczekiwać takich samych oznaczeń poszczególnych rodzajów paliw. Co ważne, stare oznaczenia paliw nie znikną. Nowe oznaczenia paliw będą dodatkiem, który będzie informować kierowców o maksymalnej dopuszczalnej zawartości biokomponentów w tankowanym paliwie.

Nowa nomenklatura w oznaczeniach paliw w UE

Dla benzyny: symbol E umieszczany w kółku

E5 – oznacza benzynę o zawartości biokomponentów nieprzekraczającej 5%, stosowana do wszystkich silników benzynowych. Wszystkie dostępne na rynku polskim benzyny należą do tej grupy.

E10 – zawartość bioetanolu nie przekracza 10% zawartości, można ją stosować w większości samochodów wyprodukowanych po 2000 r.

E85 – paliwo o składzie 85& bioetanolu i 15% benzyny, można je stosować tylko w autach z silnikiem typu Flexi Fuel (niektóre modele Opla i Volvo)

Dodatkowe oznaczenia dla oleju napędowego umieszczane są w kwadracie

B7 – olej napędowy o zawartości bioestrów FAME nieprzekraczającej 7%, stosowany do każdego diesla. W Polsce wszystkie rodzaje sprzedawanych olejów napędowych należą do tej kategorii.

B10 – olej napędowy z udziałem do 10% bioestrów, stosowany w modelach, w których producent to dopuszcza i w starych dieslach

XTL – biopaliwo syntetyczne, którego jeszcze nie ma na stacjach… To oznaczenie oleju napędowego powstałego bez użycia ropy naftowej.

Paliwa gazowe nowe symbole umieszczone są w rombie.

LPG – gaz ziemny płynny, autogaz, do wszystkich samochodów  instalacją gazową.

CNG – sprężony gaz ziemny, tylko nieliczne samochody z instalacją do tego rodzaju paliwa jeżdżą w Polsce.

LNG – skroplony gaz ziemny, u nas niedostępny na stacjach paliwowych.

H2 – wodór, do aut z ogniwami wodorowymi.

Nowe zunifikowane oznaczenia będą pewnie przydatne w przyszłości, gdy na stacjach pojawią się wreszcie nowej generacji paliwa, do których na razie są tylko symbole, a na drogach pojawi się więcej samochodów przystosowanych do tych paliw…