Autolaweta Rzeszów. Jazda we mgle - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Autolaweta Rzeszów. Jazda we mgle

Autolaweta Rzeszów. Jazda we mgle

Jazda we mgle –  Autolaweta Rzeszów radzi

Kilka mglistych dni tej jesieni uświadomiło nam, jak wielu kierowców wciąż ma problemy z używaniem właściwych świateł do warunków pogodowych. Niby prosta rzecz i jasne reguły, których uczą na każdym kursie prawa jazdy… A jednak obserwujemy w trakcie naszych wyjazdowych akcji Autolaweta Rzeszów, że nie wszyscy wiedzą, kiedy używać  świateł przeciwmgielnych.

Ostrożnie we mgle!

Mgliste jesienne poranki na drogach to czas, gdy musimy zachować szczególną uwagę w trakcie jazdy. Widoczność często spada do kilkunastu metrów. Nie wiemy co dzieje się na drodze i jak zachowują się inni uczestnicy ruchu. Ograniczenie prędkości to pierwsza prawidłowa reakcja kierowców (nie wszystkich niestety…). Kolejną jest zwiększenie naszej widoczności na drodze przez zastosowanie świateł przeciwmgielnych. Podnoszą one bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach. Niestety obserwujemy często ich nadużywanie przez kierowców, co także stwarzać może niebezpieczeństwo na drodze. Używane w warunkach tylko niewielkiego pogorszenia widoczności lub przy mokrej drodze, światła takie oślepiają innych kierowców. Przypomnijmy więc kiedy używać świateł przeciwmgielnych.

Zasady używania świateł przeciwmgielnych

Samochody wyposażone są w oświetlenie przeciwmgielne przednie i tylne, przy czym tylko to drugie jest obowiązkowe. Głównym zadaniem świateł przeciwmgielnych  nie jest oświetlenie drogi, ale oświetlenie nas na tej drodze. Dlatego obowiązkowe są tylko tylne. Światła przeciwmgielne tylne włączamy tylko, gdy widoczność na drodze spada poniżej 50 m. Przednich możemy używać razem ze światłami mijania lub dziennymi także na krętych drogach oznaczonych specjalnymi znakami. `Przednie światła przeciwmgielne poprawią nam widoczność na drodze, a tylne pozwolą nam być lepiej widocznym dla innych uczestników ruchu. Dlatego tak ważne jest ich używanie. Pamiętajmy jednak, że światła przeciwmgielne dają silne światło, które może oślepić innych kierowców. Dlatego wyłączamy je natychmiast, gdy tylko wyjedziemy z obszaru o pogorszonej widoczności. Nie używajmy ich także przy mokrej nawierzchni, gdyż odbija ona mocno światło, oślepiając innych kierowców.

By bezpiecznie podróżować we mgle, ważne, byśmy byli widoczni jako uczestnicy ruchu, ale także musimy odpowiednio się zachować. Pamiętajmy więc nie tylko o światłach przeciwmgielnych, ale przede wszystkim o ograniczeniu prędkości, zachowaniu bezpiecznego odstępu i unikaniu manewru wyprzedzania, jeśli nie jest to konieczne.