Poślizg. Autolaweta Rzeszów 24h - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Poślizg. Autolaweta Rzeszów 24h

Poślizg. Autolaweta Rzeszów 24h

Wpadłeś w poślizg? Nie trać głowy! Autolaweta Rzeszów 24h radzi!

Autolaweta Rzeszów 24h często uczestniczy w akcjach holowania samochodów uszkodzonych w skutek wpadnięcia w niekontrolowany poślizg. Gdy pogoda nie sprzyja kierowcom, ważne jest, by ci umieli się do niej dostosować.

Prewencyjna jazda

Jesień i zima to szczególnie ciężki okres dla kierowców. Nie tylko sprawdza ich umiejętności w zakresie techniki jazdy, ale także dbałość o odpowiednie przygotowanie samochodu. Najlepszy kierowca nie wyjdzie z zimowego poślizgu, gdy ma samochód z letnimi oponami… Zadbajmy o samochód w zakresie nie tylko wymiany opon, oświetlenia, wycieraczek czy akumulatora. Zadbajmy o nasze umiejętności w zakresie zimowej jazdy, a szczególnie wychodzenia z poślizgów. Instruktorzy jazdy często powtarzają, że najlepszą metodą na poślizgi jest ich unikanie… I radzą, przede wszystkim zdjąć nogę z gazu, szczególnie na nawierzchni, której nie jesteśmy pewni. Sprawdźmy przyczepność na drodze, dodając więcej gazu i mocniej hamując (oczywiście w bezpiecznych warunkach…) i dostosujmy prędkość (w domyśle- zredukujmy…). Czarna jezdnia to niekoniecznie sucha jezdnia. Często zalega na niej cienka warstwa lodu, na której koła tracą przyczepność a samochód sterowność. Podobnie zalegające błoto pośniegowe, czy cienka warstwa wody na nawierzchni w trakcie opadów deszczu mogą spowodować poślizg.

Poślizg kontrolowany

Ostrożnie z hamulcem!

Nie nadużywajmy hamulca, chociaż to pierwszy odruch. Może jednak doprowadzić do zablokowania kół i całkowitej utraty kontroli nad kierunkiem jazdy. Puszczenie hamulca i umiejętna kontra z reguły wystarczają do wyprowadzenia auta z poślizgu, oczywiście przy założeniu, że prędkość początkowa nie była nadmierna…

Kontra

W większości przypadków mamy do czynienia z zarzucaniem tyłu samochodu. Wykonanie skrętu kierownicą w stronę, w którą zarzuca tył, pozwala ustawić koła w żądanym kierunku jazdy. Lekkie dodanie gazu pozwoli nam wyjść z poślizgu. Jeśli jednak samochód zacznie zarzucać w drugą stronę, analogiczną kontrą wykonujemy w przeciwnym kierunku.

Hamowanie silnikiem

Hamujmy silnikiem, nie hamulcem! Stopniowa redukcja biegów pozwoli bezpiecznie wytracić prędkość i opanować poślizg bez utraty kontroli nad kierunkiem jazdy.

Odpowiedzialne zachowanie

Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo na drodze jak mgła, śliska nawierzchnia, intensywne opady deszczu czy śniegu… Mamy za to wpływ na odpowiednie do panujących warunków zachowanie na drodze. Jest to kwestia świadomego uczestnictwa w ruchu drogowym i odpowiedzialnego traktowania wszystkich uczestników tego ruchu. Zadbajmy więc o bezpieczeństwo siebie i innych, by każdy uczestnik ruchu drogowego, czy to będzie kierowca, czy pieszy, bezpiecznie wrócili do domu. Sprawmy, by zima na drodze była bezpieczna tego roku!