Wymiana koła - SOS - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Wymiana koła – SOS

Wymiana koła – SOS

Wymiana koła – niby prosta sprawa. Pytanie czy dla każdego? A co jeśli ktoś jeszcze nigdy w życiu tego nie robił. Oczywiście jeśli już zdarza się nam taka usterka to w najmniej odpowiednim momencie, bo na przykład w nocy, w deszcz lub na autostradzie. Zabierając się do samodzielnej mechaniki często działamy w stresie i zapominamy przede wszystkim o bezpieczeństwie. Stąd bardzo łatwo można odnieść obrażenia ciała, uszkodzić pojazd a nawet stworzyć zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Niezbędny zestaw naprawczy

Aby zmienić koło powinniśmy zjechać na utwardzone pobocze a najlepiej na parking. I po pierwsze zabezpieczyć auto przed możliwością poruszenia, zostawiamy więc pojazd na biegu i zaciągamy hamulec ręczny. I najważniejsze jest teraz nasze zaplecze naprawcze. A zatem w posiadaniu musimy mieć przede wszystkim sprawne koło zapasowe, lewarek, klucz oraz klin blokujący koła. Ponadto w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa niezbędne będą rękawice ochronne, kamizelka odblaskowa, latarka czołowa a także trójkąt ostrzegawczy. No i pamiętajmy o światłach awaryjnych.

Niezbędne czynności

Po zabezpieczeniu auta (najlepiej przy pomocy dwóch klinów) demontujemy kołpak. Jeśli stawia opory należy go podważyć delikatnie śrubokrętem mając na uwadze łatwość jego uszkodzenia. Poluzowanie śrub mocujących koło to bardzo ważny moment przed podniesieniem samochodu. I tutaj może nastąpić element zaskoczenia, jeżeli potocznie mówiąc śruby się zapiekły. Stąd doświadczeni kierowcy zawsze mają w posiadaniu rurkę służącą do przedłużenia klucza, inni specjalny preparat np. WD40 lub pomocna może okazać się kola. Następnie szukamy charakterystycznego punktu na podłużnicy i montujemy lewarek. Podnosząc auto należy pamiętać, że jego zbyt wysokie uniesienie może doprowadzić do utraty stabilności i wypadku. Demontaż koła powinien być wykonany delikatnie, spokojnie i analogicznie montaż zapasówki. Śruby dokręcamy na tzw. krzyż, warto też pamiętać, aby je zamontować w te same miejsca, gdyż niekiedy występują minimalne różnice gwintów. Ostateczne i mocne dokręcenie wykonujemy przy opuszczonym lewarku.

Pomoc drogowa

Wymiana koła przez doświadczonego fachowca nie trwa dłużej niż kilka minut. Jeżeli więc zależy nam na czasie i nie posiadamy wiedzy, umiejętności lub niezbędnych narzędzi warto wezwać pomoc drogową. A szczególnie wtedy, gdy do awarii doszło w miejscu wyjątkowo niebezpiecznym jak np. bardzo ruchliwa droga.