Wypadek drogowy lub kolizja - co dalej? - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Wypadek drogowy lub kolizja – co dalej?

Wypadek drogowy lub kolizja – co dalej?

Wypadek drogowy czy kolizja na drodze?

Wypadek drogowy czy też kolizja na drodze to najmniej pożądane zdarzenia, jednak mogą one przydarzyć się każdemu kierowcy w podróży. Warto jednak rozróżnić te oba pojęcia. Z kolizją, inaczej stłuczką, mamy do czynienia wówczas, gdy w wyniku zdarzenia ponosimy wyłącznie straty materialne dotyczące na przykład uszkodzenia pojazdu. Natomiast w wypadku drogowym występują również poszkodowane osoby, w niektórych przypadkach niestety nawet ofiary śmiertelne.

Wypadek drogowy – postępowanie

Jeżeli na drodze ma miejsce wypadek samochodowy zwykle jest to sytuacja bardzo stresująca. Możemy wówczas działać chaotycznie lub zupełnie stracić głowę i wpaść w totalną niemoc. Stąd też należy znać najważniejsze reguły postępowania. Najlepiej w takiej sytuacji jest włączyć do pomocy świadków wypadku, lub nim będąc samemu zacząć sprawnie działać. Oczywiście jako pierwsze przychodzi nam do głowy, aby szybko ocenić stan poszkodowanych i jednocześnie powiadomić służby ratunkowe wraz z policją. Dla przypomnienia ogólny numer alarmowy to 112. Jednak nie możemy zapomnieć o swoim bezpieczeństwie oraz bezpieczeństwie innych uczestników ruchu. Dlatego należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia: włączyć światła awaryjne i zaciągnąć hamulec ręczny. Dla zasygnalizowania zdarzenia innym uczestnikom ruchu trzeba ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy. Przed przybyciem pogotowia ratunkowego przystępujemy do udzielania pierwszej pomocy osobom rannym. W celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku warto zrobić fotografię miejsca zdarzenia oraz spisać dane świadków.

Kolizja drogowa – czy trzeba wzywać policję?

W przypadku tzw. stłuczki, kiedy ponosimy straty materialne, należy przede wszystkim ustalić winnego zdarzenia. W tym celu nie musimy wzywać policji, chociaż często można zauważyć jej obecność podczas kolizji. Dzieję się tak dlatego, ponieważ kierowcy albo nie mogą dojść do porozumienia i obwiniają się wzajemnie, albo na przykład winny nie chce okazać stosownych dokumentów w celu spisania oświadczenia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, jeżeli mamy podejrzenie, iż jeden w uczestników stłuczki jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających i stanowi kolejne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu. Osoby biorące udział w kolizji muszą bezwzględnie pamiętać, aby nie utrudniać ruchu i nie stwarzać zagrożenia. Dlatego należy zjechać lub zepchać pojazdy na chodnik lub pobocze. W przypadku poważnego uszkodzenia pojazdu dobrze jest mieć przy sobie numer do pobliskiej pomocy drogowej, np. 791-507-999 – https://pomocdrogowa24.rzeszow.pl/.