Samozapłon samochodu - co robić? - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Samozapłon samochodu – co robić?

Samozapłon samochodu – co robić?

Samozapłon samochodu – częste zjawisko

Samozapłon samochodu – ostatnimi laty o takich mających miejsce przypadkach czytamy co pewien czas na stronach informacyjnych w różnych miastach kraju. I jak łatwo się domyślić nie zawsze jest to sprawka podpalacza. Pożar auta bywa spowodowany na przykład splotem wadliwej konstrukcji pojazdu. Corocznie odnotowuje się nawet kilka tysięcy interwencji straży pożarnej podczas gaszenia zarówno samochodów osobowych, ciężarowych, jak i autobusów. Te smutne zdarzenia łącznie generują bardzo duże straty, które szacuje się w milionach złotych. Ponadto zdarza się, iż taki incydent może mieć tragiczny finał dla zdrowia i życia ludzkiego.

Jakie mogą być przyczyny samozapłonu auta?

 

Warto przyjrzeć się, jakie najczęściej są powody, przez które auto zaczyna się palić w trakcie jazdy, bądź też na postoju. Bodźców jak wiadomo może być wiele. Wynikają one w głównej mierze z samych wad konstrukcyjnych, niepoprawnie przeprowadzonego serwisu, jak również rażącego niedbalstwa kierowców. Na podstawie analizy przyczyn wypadków dotyczących samozapłonu aut w ostatnich latach najczęściej wymieniane są:

nieszczelności w układzie paliwowym pojazdu;

– uszkodzone kable oraz zwarcia przewodów elektrycznych;

– przeciążenie instalacji grzewczej, szczególnie zimą;

– wyciek oleju silnikowego;

– samodzielne przeróbki instalacyjne;

– czy też wady techniczne niektórych układów w wybranych modelach aut.

 

Samozapłon samochodu – co robić?

 

Nikt z nas raczej nie podróżuje z myślą, że za chwilę jego auto może stanąć w płomieniach. Zazwyczaj sytuacja taka bywa totalnym zaskoczeniem. Popadamy wówczas w panikę, chociaż odgórnie zalecane jest zachowanie spokoju. Kiedy jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia powinniśmy natychmiast wezwać straż pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112. Podobnie należy postąpić, będąc właścicielem czy kierowcą pojazdu. Najpierw jednak bezzwłocznie trzeba wysiąść z auta. Pożar małych rozmiarów możemy próbować ugasić przy użyciu gaśnicy samochodowej. Jednak kiedy przybiera on większy zasięg nie warto przeceniać własnych sił, szczególnie iż najczęściej nie posiadamy odpowiedniej wiedzy i przygotowania zawodowego przy gaszeniu ognia. Pamiętajmy także, aby nie podnosić maski, ponieważ dostarczamy większej ilości świeżego tlenu, który podtrzymuje reakcję palenia.

 

Aby skorzystać natomiast z usług profesjonalnej pomocy drogowej na terenie Rzeszowa i okolic warto zajrzeć na https://pomocdrogowa24.rzeszow.pl/ lub zadzwonić pod numer 791-507-999.