Znaki drogowe kiedyś i dziś - Holowanie Laweta Usługi Lawetą
Znaki drogowe kiedyś i dziś

Znaki drogowe kiedyś i dziś

Znaki drogowe i przepisy istnieją od wielu już lat

Znaki drogowe w obecnych czasach powszechnie towarzyszą kierowcom praktycznie przy każdej ulicy w miastach i na wsiach. Warto pamiętać, że pojazdy towarzyszą nam już od bardzo wielu lat, w zasadzie pokoleń. Chociaż niektórym kojarzą się jedynie ze współczesnymi nowoczesnymi i już elektrycznymi wehikułami. Podobnie ewolucja oraz kolejne stadia rozwoju przepisów drogowych i ich oznaczeń mogą imponować, a ilość czasu jaka minęła od początku tej historii naprawdę zaskakuje.

Przepisy i znaki drogowe w czasach starożytnych

Podobno już w asyryjskiej Niniwie swoje miejsce miały zakazy parkowania przy drodze defiladowej. Oznaczałoby, że istnienie przepisów drogowych sięga ponad dwóch tysięcy siedmiuset lat wstecz w historii ludzkości. Innym znanym przypadkiem wprowadzenia praw związanych z ruchem drogowym jest ograniczenie ruchu pojazdów kołowych do godzin nocnych przez Juliusza Cezara. Mówi się, że nawet w pogańskiej Polsce pojawiać się mogły znaki drogowe, na co wskazywać ma kamienny słup w Koninie.

Ruch prawostronny czy lewostronny?

Regulacja strony, po której poruszać się mogą podróżni, była jedną z pierwszych przykładów zasad ruchu drogowego. Otóż na początku powszechny był ruch lewostronny. Dlaczego? Większość ludzi była praworęczna, więc w przypadku przemieszczania się po lewej stronie łatwiej było uniknąć potencjalnego ataku ze strony nieznajomego. Taką zasadę wprowadził chociażby cesarz japoński. Skąd zatem pochodzi ruch prawostronny? Zmianę tę wprowadzono za czasów Napoleona Bonapartego, skąd przyjęło ją wiele współczesnych państw.

Inne ciekawostki w rozwoju przepisów drogowych

Pierwsze w historii ograniczenie prędkości zostało wprowadzone we Francji przez króla Franciszka I. Miało to miejsce już w 1539 roku! Pierwsze pojazdy bez zaprzęgu konnego to osiemnasty i dziewiętnasty wiek. Jako że ta technologia rozwijała się najprężniej we wspomnianej Francji oraz Niemczech, to właśnie stamtąd pochodzą pierwsze regulacje prawne dla samochodów. W 1905 roku powstał pierwszy, liczący dziesięć artykułów kodeks drogowy. Następny rok przyniósł zaś obowiązek posiadania przez kierowców prawa jazdy. Dla ujednolicenia panujących zasad w Paryżu w 1909 zebrała się międzynarodowa komisja, która wprowadziła nowych kodeks, wspólny dla wielu krajów europejskich, obowiązek posiadania świateł i rejestracji, a także pierwsze pięć znaków drogowych. Było to skrzyżowanie, zakręt, zapora, tor kolejowy oraz przekop – rzeczka.

Znaki drogowe w czasach obecnych

Każdego dnia na polskich drogach możemy zauważyć przeróżne pionowe i poziome znaki drogowe. Występują one w różnych kształtach i barwach w zależności od ustalonej funkcji, oczywiście określonych w odpowiednich przepisach prawa. Dlatego też dzielimy je na znaki ostrzegawcze, nakazu, zakazu, znaki informacyjne, czy popularne drogowskazy. Funkcja tych znaków to przede wszystkim unormowanie i przekazanie zasad ruchu obowiązujących w danym miejscu, ostrzeganie przed zagrożeniami, a także informowanie kierowców. Ich produkcją zajmują się zapoznane z przepisami firmy, np. Tablitek PRO w Rzeszowie, który wykonuje również niezwykle istotne i solidne inne oznaczenia, np. tablice adresowe.